dP Internet. Agencja Interaktywna
l_top

Integracja wewnętrzna

Przedsiębiorstwa nastawione na sprzedaż w internecie muszą być gotowe sprostać popytowi ze strony konsumentów, którzy dokonują zakupów z różną częstotliwością. Charakterystyką sklepów internetowych jest bardzo szeroka oferta, zwykle tak szeroka, że niemożliwa do całkowitego odzwierciedlenia w stanach magazynowych przedsiębiorstwa.

Klienci sklepów internetowych zwracają uwagę na termin realizacji zamówienia, chcąc bezpośrednio w sklepie internetowym uzyskać informację na temat czasu realizacji ich zamówienia. Czas ten związany jest przede wszystkim z dostępnością towaru.

Sklepy internetowe nie posiadające własnego magazynu, zwykle oferują dany towar w czasie realizacji dłuższym, niż sklepy posiadające go na stanie. W materiałach dP Internet omawiany jest także system dropshipping, który co prawda pozwala na obsługę zamówień z obcych magazynów, jak ze swoich własnych, lecz jest to szczególny przypadek.

Przedsiębiorstwa dysponują różnym oprogramowaniem do obsługi magazynu własnego. Ponieważ w myśl przepisów, nie można sprzedać towaru, którego nie posiada się na magazynie, szczególnie istotne jest kontrolowanie magazynu nawet w małym przedsiębiorstwie. Służą do tego zwykle programy do obsługi rozrachunkowo-księgowej, które oprócz funkcji dodawania kontrahentów i wystawiania faktur, posiadają również standardowy moduł zarządzania magazynem. Jest on zwykle uproszczony do minimum i realizuje strategię magazynową według wymogów ustawy, np. LIFO, FIFO (ang. First In First Out), gdzie (w tym ostatnim) towar przyjęty na magazyn jako pierwszy musi być zaksięgowany i zdjęty z magazynu jako pierwszy przy sprzedaży.

System e-commerce może czerpać informacje o aktualnych stanach magazynowych,
pobierając w określonych odstępach czasu plik w specjalnym, ustalonym formacie. Nazywamy to integracją wewnętrzną.

Jest to rozwiązanie bardzo popularne i szeroko stosowane w branży handlu elektronicznego. Prostota wdrożenia wiąże się też z niskimi kosztami tego typu inwestycji.

Więcej na ten temat:

mgr inż. Paweł Grzesiak 

 
 
l_bottom
bottomlg
Produkty   lgb_mentat 
Pytania do oprogramowania Mentat
kliknij aby przejść do działu kontakt